Co kdybyste si mohli utkat látku přesně podle svých představ?
Vybrat si vzor, materiál
a z nití si vytvořili přesně to, co máte rádi.

Praktické základy tkaní

Jediný český online kurz tkaní, ve kterém se základy naučíte z pohodlí svého domova.

1. 11. 2022 – 1. 2. 2023

První online tkalcovský kurz, který vás provede samotnými začátky tkaní a připraví vás na jednoduché i složité projekty. Osvojíte si léty osvědčené postupy a pohodlný tlustý kobereček k posteli, stejně jako jemný hedvábný šál o tisíci nitích už pro vás budou hračka.

 

Od nitě k tkanině

Kurz obsáhne celé tkaní – od plánování, přes snování, navíjení a tkaní až po dokončovací práce.

Tempo kurzu

Aktivní část kurzu bude probíhat tři měsíce, ale videa zůstanou dostupná rok. Základy budou dostupné už od začátku, můžete je tedy procházet tak rychle / pomalu, jak budete chtít.

Na čem budeme tkát

Kurz se věnuje tkaní na vícelistých stavech. Pro videa bude použitý čtyřlistý stav, ale principy a základy jsou společné všem.

"Tkaní není jenom prohazování člunku.
To je za odměnu."

... už není třeba si každou informaci hledat sám...

Co nás společně čeká?

Jednoduchý podšálek i složitý šál mají mnoho společného. 

A tyto základy společně podrobně probereme, aby vás už žádný projekt nezaskočil.

Video návody

V jasných krátkých videonávodech se nikdy neztratíte.

Společné projekty

Ve třech měsících kurzu nás čekají tři hlavní společné projekty, na kterých si základy prakticky vyzkoušíte a osvojíte. Budeme pracovat s bavlněnými osnovami, protože méně pruží a více se tak naučíme.

Seznámení s vybavením

Už na začátku kurzu vás budou čekat videa s popisy jednotlivých kusů vybavení, které jsou ke tkaní potřeba (ať už pro začátek a nebo později)

Facebooková skupina

V této skupině se budeme navzájem podporovat a budu zde odpovídat na dotazy, které se v průběhu práce vyskytnou.

Setkání na Zoomu

Čeká nás pět živých setkání - úvodní setkání s přednáškou o tkaní, tři podpůrná v průběhu a závěrečné slavící, ve kterém si ukážeme, co všechno jsme společně dokázali.

Tkalcovská schémata

Probereme, jak tkalcovská schémata číst a jak je přenášet na stav. Podíváme se také, jak pořadím použitých listů ovlivníme výsledný vzor.

Kurz vás strašně láká, ale je tu jedno velké ALE?

Že nemáte na čem tkát?

Bez tkalcovského stavu je možné tkát, ale je to poněkud složitější. Stavy jde zakoupit z druhé ruky na bazarech a nebo nové nejčastěji na eshopech. I proto jsem moc ráda, že vám můžu nabídnout následující bonus.

Jedinečný bonus!

Speciální sleva pro účastníky kurzu

E-shop www.dobrodej.cz k tomuto kurzu nabízí jedinečný bonus v podobě 5% slevy na veškeré tkalcovské vybavení a na příze pro tkaní. Jedná se o značky Louët, Glimakra a Venne. Využít ji můžete i na nástroje těchto značek související s předtkalcovskými technikami, například zpracováním ovčí vlny a dalších materiálů (česačky, kolovrátky atp.)

Sleva je platná od 1. 11. 2022 do 1. 11. 2023, resp. jeden rok od oficiálního zahájení kurzu a může být využita opakovaně (na drobné i velké vybavení). Můžete ji uplatnit i před zahájením kurzu, pokud byste si na něj chtěli pořídit vybavení.

V případě větší jednorázové objednávky (nad 100.000 Kč) může být sleva navýšena a bude sjednána individuálně. Pokud by v okamžiku vaší objednávky probíhala jiná slevová akce, získáváte automaticky slevu vyšší, slevy však nelze sčítat.

Plus navíc: Na všechny objednávky nad 3.000 Kč s doručením v rámci České republiky máte jakékoliv vámi zvolené poštovné zdarma! (Nevztahuje se na dopravu podlahových a dobby stavů Louët a Glimakra, kde je cena poštovného řešena individuálně podle aktuálních podmínek výrobce.)

Slevu získáte zadáním kódu účastníka kurzu Praktické základy tkaní do poznámky při dokončování objednávky. Z e-shopu vás pak budou kontaktovat a společně vše doladíte.

Časový harmonogram kurzu

Začátek října

Čeká vás zahájení kurzu a základní videa o procesu tkaní, materiálech, vybavení, typech stavů, výpočtech spotřeby materiálu, čtení vzorů.

Říjen

V listopadu se také naučíte, jak probíhá snování, navíjení osnovy na stav, provlékání nitěnek, vypínání osnovy. Dostaneme se také konečně k tkaní prvního projektu a opravám případných chyb na stavu i po odstřižení tkaniny.

Listopad

V prosinci nás čekají prostírání nebo ručníky a zkoušení kepru. Podíváme se také, na co si dávat pozor u velkých projektů z drobných nití.

Doba Vánoc a Silvestra

V tuto dobu nás žádné nové materiály nečekají, abychom mohli pracovat na předchozích a nebo se třeba věnovat rodině.

Leden

V lednu se podíváme na společný nejsložitější projekt - šál a nebo běhoun na sváteční tabuli.

Vzory a projekty

V kurzu budou k dispozici základní běžné tkalcovské vzory stejně jako mé vlastní. Pokud budete chtít pracovat na něčem svém, také vám v rámci časových možností kurzu pomůžu.

Jak se klientkám tkalo pod mým vedením v předchozím kurzu Praktické základy tkaní?

"Pro mně jsou tato videa skvělá; ušetří spoustu času s vyhledáváním informací na youtube a navrch jsou česky, tak jim rozumím. Dá se k nim vracet, takže nad očekávání je to lepší, než prezenční kurz."
Martina
"Tkaní není složité, pokud jsou postupy dobře vysvětlené. Velice oceňuji informační hodnotu videí - vše dává smysl, zapadá do sebe"
Lucia
"Kurz je velmi obsáhlý, podrobně a logicky vedený. Názorná videa jsou krásně a srozumitelně natočená. Zároveň oceňuji podporu v průběhu celého kurzu, žádná otázka nezůstane bez odpovědi !😊 👌 Domnívám se, že kurz obohatí nejen začátečníky, ale i zkušenější tkadleny. V neposlední řadě musím zmínit přátelskou a motivační atmosféru celého kurzu!."
Libuše
"Videa jsou dobře natočená, zvuk i obraz je kvalitní, všechno je potom jasné a srozumitelné. Bonusem jsou poznatky z praxe, které pomáhají vyvarovat se chyb a nebo chyby opravit. "
Lenka

Pavlínka v druhé půlce mluví o tom, jaká byla podpora v kurzu Praktické základy tkaní.

Lenka v druhé polovině mluví o tom, jak a proč jí vyhovovala online forma výuky tkaní.

Jaký byl kurz pro toho, kdo už před kurzem tkát uměl?

Jaký byl kurz, když tkáte na stavu s pevným listem?

... další základní kurz tkaní s mou podporou budu otevírat nejříve zase za rok ...

ale až příště

Otázky:

Na kurz je potřeba stav, člunek nebo tkací jehla a ideálně nějaké snovadlo. Potom také samozřejmě příze, ze kterých budeme tkát.

Ano budete. Videa budou krátká a označená pořadím, ve kterém je doporučuji sledovat. Budete se tak moci kurzu věnovat svým vlastním tempem. Jednou za měsíc se také potkáme na Zoomu, kde můžeme probrat, jak se vám zrovna daří.

V kurzu sice probíráme i úplné základy, děláme to ale detailně a s ohledem na to, že lze tkát i velmi dlouhé osnovy o mnoha drobných nitích. Pokud vás kurz láká, určitě bych jej doporučila.

Ano. V projektech z kurzu tenké nitě nepoužíváme, ale budeme vše probírat s důrazem na osvojení návyků a základů, které potom při obsáhlejších osnovách určitě využijete. 

Podklady budou dostupné rok – do 31.10.2023.

Pokud vám nebude něco jasné, můžete se zeptat ve facebookové skupině, kde vám co nejdříve dopovím – textem a nebo třeba objasňujícím videem. Jednou měsíčně se budeme také setkávat na společných hovorech přes Zoom a tam probereme, jak se vám daří.

Ano, kurz jde platit i na splátky. Pro tuto variantu mě prosím kontaktujte na email tkanee@tkanee.cz a nebo na facebookový profil Tkanee a domluvíme se.

Základní principy tkaní jsou stejné u podlahových i stolních stavů, jenom ovládání je jiné. Rozdíly mezi těmito stavy v kurzu probereme taky. Včetně přípravy osnovy pro podlahový stav.

Pokud máte pouze dvoulistý stav, nepůjde si tak moc hrát se vzory, jako u vícelistých stavů. Základy ovládání stavů jsou ale obdobné (s výjimkou stavu s pevným listem, ten se ovládá trochu jinak a pro ten tento kurz není určený)

Pokud vás pročtení stránky od touhy tkát neodradilo, nemusíte se bát. Vše budeme probírat názorně od začátku, takže se do tkaní budete moci ponořit postupně.

Pokud vás ke kurzu zajímá cokoliv dalšícho, co jsem zde ještě nezmínila, podívekte se do skupiny Tkanee adventures – dobrodružství z nití, napište mi na profil Tkanee a nebo na email tkanee@tkanee.cz

Bavlna je pevný a lehce dostupný materiál. Nebude vám proto tak líto, pokud se výrobek zkazí. Je vhodná na užitkové předměty, protože se snadno pere.

Je tu ale i další praktický důvod – bavlna nepruží a proto je s ní třeba tkát pečlivěji než s vlnou a jinými pružnými mamteriály. Véce se tak naučíte.

A teď už konečně můžeme tkát.

chybí už jen se přihlásit do kurzu 🙂
Jsem textilní návrhářka s dlouholetou praxí v oblasti ručního tkaní a háčkování.
Nitě se vinou mým životem už od dětství a tvořím pod značkou Tkanee.
Pod mýma rukama vznikají šátky na nošení dětí, deky, peleríny, šály, šátky, čepice, přehozy, svetry…
Tkalcovskému řemeslu se věnuji od roku 2013 a háčkuji, co si pamatuji. Nejvíce mi uhranula neotřelá technika háčkovaných vrstvených obrázků (Image overlay crochet) odvozená od overlay techniky a druhým rokem spolupracuji na mezinárodní úrovni na jejím rozvoji a chci ji přiblížit širšímu publiku.
Těším se na vás.
Vaše    

Veronika

.