Co kdybyste si mohli utkat látku přesně podle svých představ?
Vybrat si vzor, materiál
a z nití si vytvořili přesně to, co máte rádi.

Praktické základy tkaní

Jediný český online kurz tkaní, ve kterém se základy naučíte z pohodlí svého domova.

1. 10. 2023 – 10. 12. 2023

První online český tkalcovský kurz, který vás provede samotnými začátky tkaní a připraví vás na jednoduché i složité projekty. Osvojíte si léty prověřené postupy a pohodlný tlustý kobereček k posteli, stejně jako jemný hedvábný šál o tisíci nitích už pro vás budou hračka.

 

Od nitě k tkanině

Kurz obsahuje celé tkaní – od plánování, přes snování, navíjení a tkaní až po dokončovací práce.

Tempo kurzu

Aktivní část kurzu probíhá 10 týdnů, ale videa zůstanou dostupná rok. Celý obsah kurzu je přístupný najednou a můžete je tedy procházet tak rychle / pomalu, jak budete chtít.

Na čem budeme tkát

Kurz se věnuje tkaní na vícelistých stavech. Pro videa bude použitý čtyřlistý stav, ale principy a základy jsou společné všem. V kurzu lze také tkát na stavu s pevným listem.

"Tkaní není jenom prohazování člunku.
To je za odměnu."

už není třeba si každou informaci hledat sám

Co nás společně čeká?

Jednoduchý podšálek i složitý šál mají mnoho společného. 

A tyto základy jsou jasně a názorně vysvětlené, aby vás už žádný projekt nezaskočil.

Video návody

V jasných krátkých videonávodech se nikdy neztratíte a dají se kdykoliv zastavit a kouknout se na ně znovu, když jsou potřeba.

Společné projekty

Tři hlavní společné projekty, na kterých si základy prakticky vyzkoušíte a osvojíte. Používáme bavlněné osnovy, protože méně pruží a více se tak naučíme.

Seznámení s vybavením

Důkladně se seznámíte se základními (i méně základními) typy tkalcovského vybavení.

Facebooková skupina

Uzavřená facebooková skupina slouží k vzájemné podpoře, kladení dotazů a sdílení pokroků a výzev.

Setkání na Zoomu

Každý týden se můžete připojit na živé setkání na Zoomu, kde probíráme všechno do detailu a podporuji vás.

Tkalcovská schémata

Vysvětlení toho, jak tkalcovská schémata číst a jak je přenášet na stav včetně toho, jak pořadím použitých listů ovlivníme výsledný vzor.

Jak se klientkám tkalo v kurzu pod mým vedením?

"Pro mně jsou tato videa skvělá; ušetří spoustu času s vyhledáváním informací na youtube a navrch jsou česky, tak jim rozumím. Dá se k nim vracet, takže nad očekávání je to lepší, než prezenční kurz."
Martina (Praktické základy tkaní)
"Videa jsou dobře natočená, zvuk i obraz je kvalitní, všechno je potom jasné a srozumitelné. Bonusem jsou poznatky z praxe, které pomáhají vyvarovat se chyb a nebo chyby opravit. "
Lenka (Praktické základ tkaní)
"Tkaní není složité, pokud jsou postupy dobře vysvětlené. Velice oceňuji informační hodnotu videí - vše dává smysl, zapadá do sebe"
Lucia (Praktické základy tkaní)
"Do kurzu jsem šla s převážně teoretickými vědomostmi a první osnovou nataženou na vlastním stavu. Chtěla jsem ucelený startovní zdroj informací a místo, kam můžu směřovat své dotazy, kterých je v začátcích opravdu mnoho. Přiznávám bez mučení, kurzové projekty (ač výborně zpracované pro každého, který se pro první kroky raději nechá vést) jsem vzala spíš orientačně, inspirativně, v průběhu kurzu si odetkala tu první osnovu a něco podkafíček, víc jsem kvůli úrazu zatím nestihla. Kurz je intuitivní a koncipovaný tak, aby naučil principy a zákonitosti, výborný odrazový můstek pro start do samostatného tkaní. Verunka byla vždy připravená odpovědět na naše dotazy, objasnit nám, kde se stala chyba, podpořit nás. Moc mi to pomohlo se pustit z teorie do praxe."
Libuše (Praktické základy tkaní)
""Verči kurz je skvělý. Šla jsem do něj, protože je to exkluzivní možnost dostat veškeré potřebné informace vedoucí k pěkné tkanině na zlatém podnose. Videa jsou srozumitelná, plná praktických rad a tipů. Mojí hlavní motivací byla lenost a absence času studovat v angličtině, číst, ... A také tedy možnost konzultace s Verčou je k nezaplacení. Verča se vždy snaží pomoct, poradit, najíst společně řešení. Kurz splnil očekávání a přinesl ještě další rady a ukázky navíc, protože Verča reagovala na všechny otázky uchazeček. Za mě 10 hvězdiček z 10""
Patricie (Praktické základy tkaní)
""Mě se hrozně líbí ta podpora, od Tebe i od skupiny, to sdílení a živost v té skupině člověka nakopává. Já jsem se vždycky fakt těšila na nové video a na to, co tam bude, umíš to moc hezky vysvětlit a hezky uchopit. Jeden moment, který se mi fakt moc líbil, jak jsi teĎ ke konci v jednom videu mluvila o tom střídání barev, že to nemá být náhoda, že by to nefungovalo a tak, to byla pasáž, která mi zněla jako část, která byla osobnější nebo jak to říct, prostě to už nebyl kurz, ale spíš povídání s kámoškou u kafíčka 😉 To se mi hodně líbilo! A k těm nejlepším věcem patří samozřejmě i ty zoomy, nestihla jsem všechny živě, ale stejně, prostě super, navíc jsi se fakt pečlivě věnovala našim dotazům, za mě prostě nejlepší z toho kurzu byla ta živost, ačkoliv to bylo doma :-D."
Martina (Praktické základy tkaní)

Pavlínka v druhé půlce mluví o tom, jaká byla podpora v kurzu Praktické základy tkaní.

Lenka v druhé polovině mluví o tom, jak a proč jí vyhovovala online forma výuky tkaní.

Kurz vás strašně láká, ale je tu jedno velké ALE?

Že nemáte na čem tkát?

Bez tkalcovského stavu je možné tkát, ale je to poněkud složitější. Stavy jde zakoupit z druhé ruky na bazarech a nebo nové nejčastěji na eshopech. I proto jsem moc ráda, že vám můžu nabídnout následující bonus.

Jedinečný bonus!

Speciální sleva pro účastníky kurzu

E-shop www.dobrodej.cz k tomuto kurzu nabízí jedinečný bonus v podobě 5% slevy na veškeré tkalcovské vybavení a na příze pro tkaní. Jedná se o značky Louët, Glimakra a Venne. Využít ji můžete i na nástroje těchto značek související s předtkalcovskými technikami, například zpracováním ovčí vlny a dalších materiálů (česačky, kolovrátky atp.)

Sleva je platná od 1. 10. 2023 do 1. 10. 2024, resp. jeden rok od oficiálního zahájení kurzu a může být využita opakovaně (na drobné i velké vybavení). Můžete ji uplatnit i před zahájením kurzu, pokud byste si na něj chtěli pořídit vybavení.

V případě větší jednorázové objednávky (nad 100.000 Kč) může být sleva navýšena a bude sjednána individuálně. Pokud by v okamžiku vaší objednávky probíhala jiná slevová akce, získáváte automaticky slevu vyšší, slevy však nelze sčítat.

Plus navíc: Na všechny objednávky nad 3.000 Kč s doručením v rámci České republiky máte jakékoliv vámi zvolené poštovné zdarma! (Nevztahuje se na dopravu podlahových a dobby stavů Louët a Glimakra, kde je cena poštovného řešena individuálně podle aktuálních podmínek výrobce.)

Slevu získáte zadáním kódu účastníka kurzu Praktické základy tkaní do poznámky při dokončování objednávky. Z e-shopu vás pak budou kontaktovat a společně vše doladíte.

Speciální bonus!

Máte jenom stav s pevným listem?

Součástí kurzu je také blok videí pro majitele stavu s pevným listem.

Tento stav není mým základním přístrojem, ale v minulosti i současnosti má své místo u mě v pracovně. 

časově omezená nabídka!

Při zakoupení kurzu do pátku 22. 9., 22:00 nabízím speciální dárek:

Novoroční online setkání

Po novém roce už budeme mít za sebou prázdniny a pauzu od aktivní částki kurzu. Na tomto setkání budeme sdílet, co se podařilo a s odstupem zhodnotíme kurz. Bude taky sloužit jako nakopnutí do nového roku, aby se vaše nové znalosti a dovednosti jen tak nevytratily.
Days
Hours
Minutes
Seconds

Co přesně v kurz obsahuje?

Vybavení pro tkaní a příprava projetů

Přehled druhů člunků a paprsků i to z jakých částí se skládá stav a jaké doplnkové vybavení je třeba.
Vysvětlení propočtů spotřeby příze, výběr správných materiálů a čtení tkalcovských schémat.

Od nitě k tkanině

Přehled celého procesu přípravy tkaniny - snování, navíjení osnovy na stav, provlékání nitěnek, vypínání osnovy.
Dostaneme se také konečně k tkaní prvního projektu a opravám případných chyb na stavu i po odstřižení tkaniny.

Další projekty (malé i velké)

Druhý a třetí projekty - tkáme prostírání nebo ručníky a zkoušíme kepr i složitější vzor. Pokročilejší tkadleny pracují na svých projektech s mou podporou.

Velké projekty z drobných nití

Třicetimetrová osnova, 750 nití a jedna tkadlena - popis, jak pracovat s pokročilými zadáními.

Stav s pevným listem

Kurz má i samostatný blok pro majitele stavů s pevným listem a je proto vhodný i pro ně. Obsahuje snování i užití osnovy ze snovadla a tkaní vzorů pomocí pick up sticku (pomocné tyče).

Dvojitá šíře a tunel

Jak je možné na listových stavech tkát plátěný tunel a nebo dvojitou šíři tkaniny.
mám pro vás další 3 překvapení

Všichni, kdo se přihlásí do Praktických základů tkaní získají také tyto bonusy:

Předení na vřetánku

Základy předení na vřetánku vám představí Eva Vobrová z www.dobrodej.cz - a už si budes svou přízi moci vyrábět i sama 🙂

Tipy pro větší pohodlí u ručních prací

Tipy a triky zkušené masérky na to, jak zařídit, aby si tvoje tělo u ručních prací lebedilo stejně jako tvoje hlava ti představí Michaela Kuchovská z www.mikuela.cz

Záznam celého workshopu 5 tipů pro začínající tkadleny

5 videí s tipy pro zjednodušení tkalcovské cesty a videonávod na utkání jednoduché záložky doplněné o všechna živá vysílání a setkání z workshopu.

další základní kurz tkaní s mou podporou budu otevírat nejříve zase za rok
Cena tohoto běhu kurzu je:

5.970 Kč

Kurz je možné zakoupit do 28. 9. 2023, 22:00 hodin.

Rekapitulace - co všechno kurz obnáší

Otázky:

Na kurz je potřeba stav, člunek nebo tkací jehla a ideálně nějaké snovadlo. Potom také samozřejmě příze, ze kterých budeme tkát. Seznam dostanete v prvním týdnu kurzu a bude dostatek času na nákup.

Ano budete. Videa budou krátká a označená pořadím, ve kterém je doporučuji sledovat. Budete se tak moci kurzu věnovat svým vlastním tempem. Každý týden se také můžeme potkat na Zoomu, kde můžeme probrat, jak se vám zrovna daří.

V kurzu sice probíráme i úplné základy, děláme to ale detailně a s ohledem na to, že lze tkát i velmi dlouhé osnovy o mnoha drobných nitích. Pokud vás kurz láká, určitě bych jej doporučila.

Ano. V projektech z kurzu tenké nitě nepoužíváme, ale budeme vše probírat s důrazem na osvojení návyků a základů, které potom při obsáhlejších osnovách určitě využijete. 

Podklady budou dostupné rok – do 1.10.2024.

Pokud vám nebude něco jasné, můžete se zeptat ve facebookové skupině, kde vám co nejdříve dopovím – textem a nebo třeba objasňujícím videem. Jednou týdně se budeme také setkávat na společných hovorech přes Zoom a tam probereme, jak se vám daří.

Ano, kurz jde platit i na splátky. Stačí zadat tuto možnost v objednacím formuláři.

Základní principy tkaní jsou stejné u podlahových i stolních stavů, jenom ovládání je jiné. Rozdíly mezi těmito stavy v kurzu probereme taky. Včetně přípravy osnovy pro podlahový stav.

Pokud máte pouze dvoulistý stav, nepůjde si tak moc hrát se vzory, jako u vícelistých stavů. Základy ovládání stavů jsou ale obdobné (s výjimkou stavu s pevným listem, ten se ovládá trochu jinak a pro ten tento kurz není určený)

Pokud vás pročtení stránky od touhy tkát neodradilo, nemusíte se bát. Vše budeme probírat názorně od začátku, takže se do tkaní budete moci ponořit postupně.

Pokud vás ke kurzu zajímá cokoliv dalšícho, co jsem zde ještě nezmínila, podívekte se do skupiny Tkanee adventures – dobrodružství z nití, napište mi na profil Tkanee a nebo na email tkanee@tkanee.cz

Bavlna je pevný a lehce dostupný materiál. Nebude vám proto tak líto, pokud se výrobek zkazí. Je vhodná na užitkové předměty, protože se snadno pere.

Je tu ale i další praktický důvod – bavlna nepruží a proto je s ní třeba tkát pečlivěji než s vlnou a jinými pružnými mamteriály. Véce se tak naučíte.

A teď už konečně můžeme tkát.

chybí už jen se přihlásit do kurzu 🙂
Jsem textilní výtvarnice s dlouholetou praxí v oblasti ručního tkaní a háčkování.
Nitě se vinou mým životem už od dětství a tvořím pod značkou Tkanee. Mým cílem je pomáhat zájemcům o tkaní začít a vytrvat u práce, která jim přináší radost. 
Pod mýma rukama vznikají šátky na nošení dětí, deky, peleríny, šály, šátky, čepice, přehozy, svetry…
Tkalcovskému řemeslu se věnuji od roku 2013 a háčkuji, co si pamatuji. V rámci háčkování mi nejvíce uhranula neotřelá technika Obrazového háčkování  – háčkovaných vrstvených obrázků (Image overlay crochet) odvozená od overlay techniky a spolupracuji na mezinárodní úrovni na jejím rozvoji.
Těším se na vás.
Vaše    

Veronika

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.