Praktické základy tkaní

Jediný český online kurz tkaní, ve kterém se základy naučíte z pohodlí svého domova.

2. 4. 2024 – 11. 6. 2024

První online tkalcovský kurz, který vás provede samotnými začátky tkaní a připraví vás na jednoduché i složité projekty. Osvojíte si léty osvědčené postupy a pohodlný tlustý kobereček k posteli, stejně jako jemný hedvábný šál o tisíci nitích už pro vás budou hračka.

 

Co kdybyste si mohli utkat látku přesně podle svých představ?
Vybrat si vzor, materiál a z nití si vytvořili přesně to, co máte rádi.

Od nitě k tkanině

Kurz obsáhne celé tkaní – od plánování, přes snování, navíjení a tkaní až po dokončovací práce.

Tempo kurzu

Aktivní část kurzu bude probíhat tři měsíce, ale videa zůstanou dostupná rok. Základy budou dostupné už od začátku, můžete je tedy procházet tak rychle / pomalu, jak budete chtít.

Na čem budeme tkát

Kurz se věnuje tkaní na vícelistých stavech. Pro videa bude použitý čtyřlistý stav, ale principy a základy jsou společné všem.

"Tkaní není jenom prohazování člunku.
To je za odměnu."

... už není třeba si každou informaci hledat sám...

Co nás společně čeká?

Jednoduchý podšálek i složitý šál mají mnoho společného. 

A tyto základy společně podrobně probereme, aby vás už žádný projekt nezaskočil.

Video návody

V jasných krátkých videonávodech se nikdy neztratíte.

Společné projekty

Ve třech měsících kurzu nás čekají tři hlavní společné projekty, na kterých si základy prakticky vyzkoušíte a osvojíte. Budeme pracovat s bavlněnými osnovami, protože méně pruží a více se tak naučíme.

Seznámení s vybavením

Už na začátku kurzu vás budou čekat videa s popisy jednotlivých kusů vybavení, které jsou ke tkaní potřeba (ať už pro začátek a nebo později)

Facebooková skupina

V této skupině se budeme navzájem podporovat a budu zde odpovídat na dotazy, které se v průběhu práce vyskytnou.

Setkání na Zoomu

Čekají nás živá setkávání - úvodní setkání s přednáškou o tkaní, další pravidelné podpůrné setkání v průběhu a závěrečné slavící, ve kterém si ukážeme, co všechno jsme společně dokázali.

Tkalcovská schémata

Probereme, jak tkalcovská schémata číst a jak je přenášet na stav. Podíváme se také, jak pořadím použitých listů ovlivníme výsledný vzor.

Časový harmonogram kurzu

PRVNÍ KAPITOLA

Čeká vás zahájení kurzu a základní videa o procesu tkaní, materiálech, vybavení, typech stavů, výpočtech spotřeby materiálu, čtení vzorů.

dRUHÁ KAPITOLA

V dubnu se také naučíte, jak probíhá snování, navíjení osnovy na stav, provlékání nitěnek, vypínání osnovy. Dostaneme se také konečně k tkaní prvního projektu a opravám případných chyb na stavu i po odstřižení tkaniny.

TŘETÍ KAPITOLA

V květnu nás čekají prostírání nebo ručníky a zkoušení kepru. Podíváme se také, na co si dávat pozor u velkých projektů z drobných nití.

ČTVRTÁ KAPITOLA

Na konci května se podíváme na společný nejsložitější projekt - šál a nebo běhoun na sváteční tabuli.

stav s pevným listem

Základní principy platí i pro stav s úevným listem stejně jako pro listové stavy. Tkaní na stavu s pevným listem bude mít svou vlastní kapitolu a projekty.

Vzory a projekty, překvapení

V kurzu budou k dispozici základní běžné tkalcovské vzory stejně jako mé vlastní. Pokud budete chtít pracovat na něčem svém, také vám v rámci časových možností kurzu pomůžu.

Co o kurzu říkají absolventi?

"Pro mně jsou tato videa skvělá; ušetří spoustu času s vyhledáváním informací na youtube a navrch jsou česky, tak jim rozumím. Dá se k nim vracet, takže nad očekávání je to lepší, než prezenční kurz."
Martina
"Do kurzu jsem se prihlasila, abych si ujasnila a doplnila zaklady, neco uz jsem pred tim tkala, ale jsem realne uplny zacatecnik. Kurz je srozumitelny, dobre pochopitelny a moznost se ptat kdykoliv je k nezaplaceni. Pokud se do tkani chcete vrhnout, tohle je super cesta bez neustaleho hledani prevazne v zahranicnich zdrojich."
Jana
"S kurzom som nadmieru spokojná. Hoci je online, čo veľmi nemusím, je perfektný, s osobným prístupom lektorky, ktorá sa počas živej časti kurzu o nás starala tak, že sa skoro strácalo online prostredie. Zároveň je táto forma výborná pre opakovanie, keď po čase zabudneme na nejaký postup, môžeme si video s návodom pozrieť znova. Na začiatku kurzu som vedela tkať plátno, dávať si pozor na okraje a vytkávať do plátna jednoduché vzory. Na konci kurzu majú mojej tkaniny úplne iný rozmer, štruktúru, okraje sú ešte krajšie, tkanie je ľahšie, rýchlejšie, radostnejšie. Odporúčam tento kurz každému, kto si praje osvojiť si zručnosť tkania a dozvedieť sa o technológii tkania. Teória s praxou sú v kurze v rovnováhe, profesionálne a ľudsky zároveň vysvetlené aj zložité časti témy. "
Ivana
"Kurz je veľmi vydarený. Videá sú názorné, zrozumiteľné a kvalitné. Sú tu aj živé stretnutia, kde je možné každý "nevyriešiteľný" problém vyriešiť. Otázku je možné zadať pred živým vysielaním, takže Veronika sa môže na ňu pripraviť. Aj s obyčajným RH stavom sa dajú vytvoriť krásne dielka. "
Věra
"Tkaní není složité, pokud jsou postupy dobře vysvětlené. Velice oceňuji informační hodnotu videí - vše dává smysl, zapadá do sebe"
Lucia
"Kurz naplnil moje očekávání, je opravdu skvěle prakticky a názorně zaměřený. Verčina podpora je úžasná. Už chvilku tkám, ale kurz mi rozšířil obzory, zdokonalil mé vědomosti i praktické dovednosti o tkaní, byl prostě super."
Markéta
"Posunula jsem se od plátna výš., je dobré vědět o typech stavů, jak na ně napnout osnovu, a co do ní dát. Jak tkát, hlídat si okraje a co s tím po sundání. Další plus je, že poradíš kde si objednat přízi a vybavení se slevou "
Šárka
"Kurz je spracovaný na profesionálnej úrovni, do detailov. Zvládne sa v pohode z domu"
Maria
"Nevedela som tkať vôbec som nevedela ako vzniká plátno a tkanina vedela som len hrubé koberčeky ale toto ma veľmi lákalo . Veronika je skvelá učiteľka všetko má nahrané na videách a aj keď niečo som nerozumela vedela sa k tomu vrátiť hocikedy . Som šťastná ze som padla do jej rúk. "
Olga
"Videa jsou dobře natočená, zvuk i obraz je kvalitní, všechno je potom jasné a srozumitelné. Bonusem jsou poznatky z praxe, které pomáhají vyvarovat se chyb a nebo chyby opravit. "
Lenka
"Kurz doporučuji každému, kdo má chuť učit se starým řemeslům v novém pojetí. Kurz je velice návodně připravený a Veronika ho vede s láskou a zájmem, to je pro mě velice důležité. Nadšení druhého je nakažlivé a to se právě tady v kurzu děje. Před vstupem do kurzu jsem už měla dobré základy z rekvalifikačního kurzu pro tkadleny, ale i přesto jsem se se naučila dalším trikům a dovednostem. Videa jsou moc dobře natočená a těším mě, že se k nim můžu vracet, kdykoli něco pozapomenu, nebo si chci zopakovat. "
Dita
"Do kurzu jsem vstupovala už s určitou zkušeností tkaní na rámu z předchozích Veroničiných kurzů. Věděla jsem tak něco o technice a názvosloví i o tom, jak Veronika učí a že to jde i online. Tkaní na stavu, snování, zavádění osnovy, vzorování..., to vše bylo pro mě ale úplně nové a měla jsem ze svého čtyřlistého stavu trochu respekt. Díky Veronice, jejím názorným videím, skvělým zkušenostem a trpělivé podpoře jsem vše během pár týdnů zvládla a utkala své první krásné látky. Ráda bych zdůraznila, že Veronika je nejen talentovaná tkadlena, ale i naprosto profesionální lektorka."
Zdenka
"Kurz je velmi obsáhlý, podrobně a logicky vedený. Názorná videa jsou krásně a srozumitelně natočená. Zároveň oceňuji podporu v průběhu celého kurzu, žádná otázka nezůstane bez odpovědi !😊 👌 Domnívám se, že kurz obohatí nejen začátečníky, ale i zkušenější tkadleny. V neposlední řadě musím zmínit přátelskou a motivační atmosféru celého kurzu!."
Libuše

Pavlínka v druhé půlce mluví o tom, jaká byla podpora v kurzu Praktické základy tkaní.

Lenka v druhé polovině mluví o tom, jak a proč jí vyhovovala online forma výuky tkaní.

Jaký byl kurz pro toho, kdo už před kurzem tkát uměl?

Jaký byl kurz, když tkáte na stavu s pevným listem?

Otázky:

Na kurz je potřeba stav, člunek nebo tkací jehla a ideálně nějaké snovadlo. Potom také samozřejmě příze, ze kterých budeme tkát.

Ano budete. Videa budou krátká a označená pořadím, ve kterém je doporučuji sledovat. Budete se tak moci kurzu věnovat svým vlastním tempem. Jednou za měsíc se také potkáme na Zoomu, kde můžeme probrat, jak se vám zrovna daří.

V kurzu sice probíráme i úplné základy, děláme to ale detailně a s ohledem na to, že lze tkát i velmi dlouhé osnovy o mnoha drobných nitích. Pokud vás kurz láká, určitě bych jej doporučila.

Ano. V projektech z kurzu tenké nitě nepoužíváme, ale budeme vše probírat s důrazem na osvojení návyků a základů, které potom při obsáhlejších osnovách určitě využijete. 

Podklady budou dostupné rok – do 31.10.2023.

Pokud vám nebude něco jasné, můžete se zeptat ve facebookové skupině, kde vám co nejdříve dopovím – textem a nebo třeba objasňujícím videem. Jednou měsíčně se budeme také setkávat na společných hovorech přes Zoom a tam probereme, jak se vám daří.

Ano, kurz jde platit i na splátky. Pro tuto variantu mě prosím kontaktujte na email tkanee@tkanee.cz a nebo na facebookový profil Tkanee a domluvíme se.

Základní principy tkaní jsou stejné u podlahových i stolních stavů, jenom ovládání je jiné. Rozdíly mezi těmito stavy v kurzu probereme taky. Včetně přípravy osnovy pro podlahový stav.

Pokud máte pouze dvoulistý stav, nepůjde si tak moc hrát se vzory, jako u vícelistých stavů. Základy ovládání stavů jsou ale obdobné (s výjimkou stavu s pevným listem, ten se ovládá trochu jinak a pro ten tento kurz není určený)

Pokud vás pročtení stránky od touhy tkát neodradilo, nemusíte se bát. Vše budeme probírat názorně od začátku, takže se do tkaní budete moci ponořit postupně.

Pokud vás ke kurzu zajímá cokoliv dalšícho, co jsem zde ještě nezmínila, podívekte se do skupiny Tkanee adventures – dobrodružství z nití, napište mi na profil Tkanee a nebo na email tkanee@tkanee.cz

Bavlna je pevný a lehce dostupný materiál. Nebude vám proto tak líto, pokud se výrobek zkazí. Je vhodná na užitkové předměty, protože se snadno pere.

Je tu ale i další praktický důvod – bavlna nepruží a proto je s ní třeba tkát pečlivěji než s vlnou a jinými pružnými mamteriály. Véce se tak naučíte.

A teď už konečně můžeme tkát.

chybí už jen se přihlásit do kurzu 🙂
Jsem textilní návrhářka s dlouholetou praxí v oblasti ručního tkaní a háčkování.
Nitě se vinou mým životem už od dětství a tvořím pod značkou Tkanee.
Pod mýma rukama vznikají šátky na nošení dětí, deky, peleríny, šály, šátky, čepice, přehozy, svetry…
Tkalcovskému řemeslu se věnuji od roku 2013 a háčkuji, co si pamatuji. Nejvíce mi uhranula neotřelá technika háčkovaných vrstvených obrázků (Image overlay crochet) odvozená od overlay techniky a druhým rokem spolupracuji na mezinárodní úrovni na jejím rozvoji a chci ji přiblížit širšímu publiku.
Těším se na vás.
Vaše    

Veronika

.