Základy tkaní už máte za sebou a umíte na stav dostat osnovu a  mnohem mnohem více?

Vaši blízcí už dostali první dárky a radost z tkaní tak nezůstává jen u vás, ale šíří se dál. Co budete dále tkát? Kde hledat inspiraci?

Tkalcovský inspiromat

Jediný pokročilý český online kurz tkaní, ve kterém tkalcovské dovednosti rozvinete z pohodlí svého domova.

Vyšperkujte své projekty a zapojte do svých projektů nejrůznější tkací techniky – zdobení, krajky, clasped weft a mnohé další dekorativní prvky, které na vás vyskakují z fotek a hlubin internetu, časopisů a knih.

 Osvojíte si léty osvědčené postupy a pohodlný tlustý kobereček k posteli, stejně jako jemný hedvábný šál o tisíci nitích už pro vás budou hračka.

 

... už není třeba si každou informaci hledat sám...

Co nás společně čeká?

Složité a efektní techniky mají jednoduché a logické základy.

A tyto základy společně podrobně probereme, aby vás už žádný projekt nezaskočil.

Video návody

V jasných a názorných video návodech se nikdy neztratíte a ukážeme si v nich mnohé dekorativní prvky a techniky.

Společné projekty

Ve čtyřech měsících kurzu nás čekají čtyři hlavní společné projekty, na kterých si vyzkoušíte a osvojíte 4 tkalcovské techniky.

Pozadí mých projektů

Společně se podíváme na to, jak vznikají projekty, na kterých pracuju a nebo jsem pracovala. Výběr je na vás.

Facebooková skupina

V této skupině se budeme navzájem podporovat a budu zde odpovídat na dotazy, které se v průběhu práce vyskytnou.

Setkávání na Zoomu

Čekají nás živá setkání, ve kterých vás nechám nahlédnout pod pokličku svých projektů a budu odpovídat na vaše dotazy ohledně kurzu i vašeho vlastního tkaní.

Máte pouze stav s pevným listem?

Mnoho z technik, kterými se budeme zabývat, jde bez problémů použít i na stavu s pevným listem a ukážeme si jak.

"Tkaní není jenom prohazování člunku.
To je za odměnu."

Co v kurzu najdete?

Nové techniky

Každý týden vás inspiruje nová technika s jasným návodem, jak na to, a zkušenostmi z praxe.

Tempo kurzu

Každé pondělí ráno zveřejním krátká videa a nebo společný projekt a podklady zůstanou dostupné 1 rok. Budete tedy mít dostatek času si vše vyzkoušet.

Na čem budeme tkát

Kurz se věnuje tkaní na vícelistých stavech. Většinu z technik a prvků ale jde tkát i na stavu s pevným listem.

Co kdybyste si mohli utkat látku přesně podle svých představ?
Vybrat si vzor, materiál
a z nití si vytvořili přesně to, co máte rádi.

Obsah kurzu

Fotky ilustrují dané téma nebo techniku, ne konkrétní výrobky, které si na kurzu utkáme.

Double weave

Vyzkoušíte si techniku, ve které se prolínají dvě vrstvy látky tkané zároveň.

Změna vzoru jako dekorační prvek

Vzor jen na části tkaniny? Není problém, ukážeme si, jak na to.

Inlays

Ukážeme si, jak můžeme pomocí vložených nití (inlays) ozvláštnit svou tkaninu a na co si u toho dávat pozor.

Dekorace

Podíváme se na nejrůznější možnosti ozvláštnění tkaniny - overshot, leno, dekorativní lemy.

Kombinace prvků

Na co si dát pozor během dekorování tkaniny.

Tkaná krajka

V jednom z projektů si také prakticky vyzkoušíte tkaní krajky.

Clasped weft

V této technice kombinujeme více útků v jednom řádku. Na co si dát pozor a jak dostat do jednoho řádku více než dva útky?

Overshot

Vyzkoušíte si techniku overshot, která kombinuje dva různé útky a je skvělá jako hlavní motiv výrobku, i jako dekorační prvek.

Prostor pro sdílení

I když hlavní část kurzu skončí před 10.6., skupina bude otevřená až do 1.8., aby měli všichni dostatek času na dokončení a vyzkoušení prvků a na mou zpětnou vazbu.

Jak se klientkám tkalo v minulém Inspiromatu?

"Byla to super společná jízda, kterou jsem si nejen užila, ale odnesla si z ní informace a zkušenosti, která mi pomohla zorganizovat moje chaotické poznávání tohoto krásného řemesla."
Libuše
Kurz je určen pro tkalce/tkadleny, které už mají nějaké zkušenosti a pomáhá jim naučit se nové techniky. Pro ty, kdo umí jenom česky je to asi jediná možnost, jak pochopit různé techniky, které jsou k dispozici pouze v angličtině. Videa jsou jasná a srozumitelná. Podpora lektorky je skvělá, bonus je spolupráce a podpora kurzistů, kteří sdílejí své projekty a tak inspirují ostatní.
Lenka
"Videa a podpora Veroniky byly uzasne. Velmi nazorne vysvetleni technik a zadani prace. Na dotazy odpovidala obratem. Velmi doporucuji."
Ludmila
"Po absolvování praktických základů tkaní jsem věděla, že mě tkaní baví a chci se o něm dozvědět víc. Inspiromat splnil všechna má očekávání. Nahlédla jsem do různých nových tkalcovských technik a naučila se rozmanité způsoby zdobení tkanin. Všechna videa jsou srozumitelně zpracovaná a když není něco jasné, stačí se zeptat, Verča ochotně poradí. Živá setkání byla vždy třešničkou na dortu, kde se probralo jak se komu daří, prošly jsme dosavadní úspěchy i neúspěchy, zodpověděly se všechny případné otázky k probíranému tématu. Podpora ve skupině byla úžasná. "
Dana
"Kurz byl pro mně důležitým bodem mé tkalcovské cesty. Rozšířil mi možnosti, jak tvořit rozmanité tkaniny, dal mi tipy a různé vychytávky při tkaní, lepší vhled do materiálů. Zorientovala jsem se v anglických pojmech užívaných v tkalcovské komunitě. Veronika je navíc dobrá učitelka, kurz má poctivě připravený, má srozumitelný projev. Je vidět, že ve tkaní má své srdce. Taky si rozumí s technologiemi, výuková videa jsou skvěle natočená s dobrým obrazem i zvukem. "
Michaela

Otázky:

Na kurz je potřeba stav, člunek nebo tkací jehla a ideálně nějaké snovadlo. Potom také samozřejmě příze, ze kterých budeme tkát.

Tento kurz není určený pro začátečníky a nebudou v něm videa o tom, jak dostat správně osnovu na stav. Pokud ale toto ovládáte, budete stíhat. Má podpora bude trvat 5 měsíců a je možné se na vše doptat.

V kurzu sice probíráme i úplné základy, děláme to ale detailně a s ohledem na to, že lze tkát i velmi dlouhé osnovy o mnoha drobných nitích. Pokud vás kurz láká, určitě bych jej doporučila.

Podklady budou dostupné rok – do 1. 3. 2024.

Pokud vám nebude něco jasné, můžete se zeptat ve facebookové skupině, kde vám co nejdříve dopovím – textem a nebo třeba objasňujícím videem. Dvakrát měsíčně se budeme také setkávat na společných hovorech přes Zoom a tam probereme, jak se vám daří, budu odpovídat na vaše dotazy a sdílet pozadí svých projektů.

Ano, kurz jde platit i na splátky. Pro tuto variantu mě prosím kontaktujte na email tkanee@tkanee.cz a nebo na facebookový profil Tkanee a domluvíme se.

Pro majitele stavu s pevným listem budu dávat videa, jak danou techniku zvládnout na tomto stavu (double weave, huck / bronson lace, clasped weft i overshot).

Základní principy tkaní jsou stejné u podlahových i stolních stavů, jenom ovládání je jiné. Kurz je ideální pro stavy se čtyři a více listy. 

Pokud vás ke kurzu zajímá cokoliv dalšícho, co jsem zde ještě nezmínila, podívekte se do skupiny Tkanee adventures – dobrodružství z nití, napište mi na profil Tkanee, nebo na email tkanee@tkanee.cz a nebo klidně zavolejte na tel. 733 125 105.

A teď už konečně můžeme tkát.

chybí už jen se přihlásit do kurzu 🙂
Jsem textilní návrhářka s dlouholetou praxí v oblasti ručního tkaní a háčkování.
Nitě se vinou mým životem už od dětství a tvořím pod značkou Tkanee. Mým cílem je pomáhat zájemcům o tkaní začít a vytrvat u práce, která jim přináší radost. 
Pod mýma rukama vznikají šátky na nošení dětí, deky, peleríny, šály, šátky, čepice, přehozy, svetry…
Tkalcovskému řemeslu se věnuji od roku 2013 a háčkuji, co si pamatuji. Nejvíce mi uhranula neotřelá technika háčkovaných vrstvených obrázků (Image overlay crochet) odvozená od overlay techniky a druhým rokem spolupracuji na mezinárodní úrovni na jejím rozvoji a chci ji přiblížit širšímu publiku.
Těším se na vás.
Vaše    

Veronika

.