10týdenní online kurz

Tkaní pro každého

Miluješ ruční práce, láká tě tkaní, ale myslíš si, že je to drahý a těžký koníček?

Co kdybych ti řekla, že vybavení stojí jen okolo 600,- a můžeš tkát kdekoliv?

Jediný český online kurz tkaní, ve kterém se naučíš tkát na rámech a stávcích. Z pohodlí domova nebo třeba verandy si také utkáš praktické doplňky. 

1. 10. 2024 – 10. 12. 2024

Utkej si obrázek, šálu, polštář či prostírání i bez stavu

Od nitě k tkanině

V jasných návodech proměníš klubka příze v praktické doplňky, které tě budou doprovázet každý den.

Na čem budeme tkát

Budeme tkát na školním stávku a je možné jej doplnit drobným tkacím rámečkem – ani jeden není jen pouhou hračkou pro děti. Stojí od 500 do 800 Kč a vezmeš si jej kamkoliv.

Tempo kurzu

Videa si budeš moci pustit přesně ve chvíli, kdy na to budeš mít klid a čas. A opakovaně se k nim vracet. Veškeré materiály ti zůstanou 1 rok.

"Nauč se tkát praktické dekorace s podporou na každém kroku."

... už není třeba si každou informaci hledat sám...

CO NÁS SPOLEČNĚ ČEKÁ?

Tkané obrázky, tapisérie a drobnosti?

Nebo šál, nákrčník, polštář a nebo prostírání?

Tyto  výrobky si společně můžete utkat a žádný projekt už vás nezaskočí.

Video návody

V jasných krátkých videonávodech se nikdy neztratíte. Lekce z každého týdne a sebe budou navazovat, a tak se budete učit stále něco nového. Veškeré materiály ti zůstanou 1 rok.

Společné projekty

V desíti týdech kurzu je připraveno šest hlavních společné projekty, na kterých si základy prakticky vyzkoušíte a osvojíte. Budeme pracovat s vlněnými i bavlněnými osnovami, a tak získáte mnoho zkušností.

Setkání na Zoomu

Každý týden se budeme potkávat na setkáních, na kterých budu odpovídat na otázky, které vyplynou v průběhu týdne.

Facebooková skupina

V této skupině se budeme navzájem podporovat a sdílet s dalšími účastníky kurzu. Budu zde odpovídat na dotazy, které se v průběhu práce vyskytnou a najdete zde záznamy se všech společných setkání.

k tomu, abys začala tkát, není třeba drahé vybavení

co pro kurz potřebuješ?

  • školní stávek (investice 500-900 Kč) – u něj bývají rovnou i tkací jehly a přitloukací hřeben, není třeba kupovat hned teď probereme to v prvním týdnu i s odkazy)
  • příze – seznam potřebných dostaneš potom v kurzu – ze začátku stačí cokoliv ze zásob, v síle háčku 3 a více a pak to upřesním
  • nůžky
  • jehla / jehly s velkým uchem – stačí ty, co se používají na začišťování pleteniny
  • budou se taky hodit dvě dlouhé pletací jehlice na nabírání vzorů a na odkládání prošlupů 

No a to je všechno – víc k tomu, abys začala tkát nepotřebuješ.

A co přesně budeme probírat?

Materiály a plánování projektů

Zjistíš, jak se který materiál v tkanině chová, jaké má vlastnosti a jak se vůbec příze dělí a značí. Budeš umět propočítat a naplánovat si spotřebu pro tvé tkaní.

První plátna

Dalším tématem budou útkové gradace pro stínování, rozřazování osnovy na rámečcích, hrátky s tloušťkou útků, snování a začišťování.

Vzory a vytkávky

Ať je to vytkávání motivů na plátně a nebo vytkávání podle schémat, všechno to probereme. Pěkně od začáku, postupně, názorně a prakticky. A budete si umět převést jakýkoliv motiv nebo vzor tak, aby jste jej uměli vytkat. Budeme se to učit na čtyřlístku pro štěstí, ale zvládnete pak třeba ptáky, srdíčko a nebo si nakreslíte svůj 🙂

napojování ploch a vytkávání obrazů

Mnohé tkané obrázky si hrají pouze s tkanými plochami. To se taky naučíš. Uvidíš, jak fungují různá napojení útků.

Tkaní obrázků podle zadání

ukážeme si, jak tkát obrázky podle předloh, na co si dávat pozor, aby vypadaly pěkně. Ukážeme si jak je ozvláštnit.

snování a příprava školního stavu

Nasnování jakkoliv dlouhé a husté osnovy na školní stav pro tebe už bude hračka. Ať budeš chtít tkát obrázek a nebo šálu, budeš vědět, jak to připravit.

Krajkové prostírání

Ukážeme si dva typy krajek a jak je utkat - bude z nich krásné prostírání. Naučíš se několik zplsobl začišťování tkaniny.

Hrátky s přízemi a barvami na šále

Napohodlné šále si vyzkoušíš dvoubarevnou osnovu i útek, optické klamy a dírkovanou strukturu. Výsledná šála je opravdu pohodlná a zahřeje tě. A má třásně a není z ní žádný odpad.

Struktury, barvy a sešívání

Na povlaku na polštář si vyzkoušíš tkaní různých struktur na jednom výrobku, sešívání tkaniny a dekorativní stehy

Co o kurzu říkají absolventi?

Dále najdeš reference kurzistek, které absolvovaly předchůdce tohoto kurzu před tebou.

"Ke tkaní jsem přičichla ve Veroničině kurzu Seznam se s tkaním a nešlo nejít do toho znovu. Tkaní mě baví a Veronika umí dobře vysvětlit techniku, názorně ukázat postupy, trpělivě radí a ochotně pomáhá. Krok za krokem tak pod jejím vedením vznikají krásné věci, člověk se ani nenaděje a má novou šálu nebo polštář..."
Zdenka
I když se mi to zezačátku zdálo nějaké komplikované, tak nakonec bylo fajn, že kurz probíhal na Facebooku. Nejlepší byla milá a vstřícná lektorka 🙂 Bylo moc fajn, že byl kurz veden prostřednictvím videí, které jsme si mohli pustit kdykoliv podle našich časových možností. Bylo fajn, že byla komunikace vedena po všech směrech, jak od lektorky k účastníkům, tak i naopak, ale i mezi účastníky navzájem a všichni si byli rádi nápomocni.
Kateřina
"Odporúčam kurz od Veroniky, je šikovná a krásne polopate všetko vysvetlí, ukáže, napomenie a pripomenie možné chyby. Fb skupina, ktorú vytvorila bola neskutočne prehľadná a perfeknte domyslená do detailu, rýchlo reaguje na odkazy, správy - super!! Pekne postupne vysvetľuje a ukazuje, čo a jak treba robiť, použiť. 🙂 Ďakujem krásne za túto možnosť 🙂 ...aj za plodné diskusie a videá 😊 veľmi si to vážim, klobúk dole pred toľkou prácou a prípravou."
Jana
"Atmosféra kurzu bola veľmi priateľská a príjemná. Tešila som sa vždy na nové videonávody, ktoré boli veľmi dobre spracované a zrozumiteľné. Vzájomné zdieľanie postupu prác aj hotových výrobkov v skupine ma inšpirovalo a motivovalo. Veronika pohotovo reagovala na naše otázky a podporovala nás. Ďakujem za profesionálny a priateľský prístup."
Barbora
"Na začiatku som váhala, kvôli nedostatku času. Zároveň som si chcela vyskúšať konkrétne projekty a naučiť sa viac o tkaní. Myslím, že prax pod vedením niekoho skúseného, ako je Veronika, pomôže každému, aby neskôr mohol vytvárať vlastné projekty. Každá úloha je navrhnutá tak, aby ste sa naučili novú techniku a aby ste si vyskúšali rôzne materiály. Všetko zažijete na vlastnej koži, vrátane výsledku. Videá sú zrozumiteľné, počas kurzu je dostatok času na otázky a Veronika Vám na všetky vaše dotazy ochotne odpovie. Som rada, že som sa nakoniec rozhodla zúčastniť, ujasnila som si veľa otázok o tkaní a o tom, ako chcem ďalej pokračovať. Nestihla som všetko dokončiť počas prvých ôsmich týždňov, ale to nevadí, videá sú ešte prístupné nasledujúcich 10 mesiacov a to je super."
Mira
"Veľmi precízne spracované lekcie. Jednotlivé postupy názorne ukázané, ľahko pochopiteľné. Veronika ochotne vysvetlí a poradí, pokiaľ si študent nevie s niečim rady. Pred kurzom som netušila, čo všetko sa dá vytvoriť na malom stávku, myslela som si, že na také projekty je potrebný minimálne stav s pevným listom."
Mária
"V kurzu jsem se mnoho naučila, seznámila jsem se s různými technikami a vzory. Výsledkem jsou tři krásné projekty a chuť v tkaní pokračovat. Veronika má skvěle zpracovaná videa a žádná otázka nezůstala nezodpovězená. Investice rozhodně nelituji."
Darina
"Do kurzu jsem šla ( dcera jako autista mi ničí věci a já chtěla utkát kobereček na rámečku) , protože jsem žila v domnění,že se naučím tkát čtverečky , zapravovat a sešívat do koberce. Byla jsem,ale vyvedena z omylu. Na stávku školním jdou dělat krásné věci a to dokonce větších rozměrů. Podpora maximální, hlavně ta videa , kde se kouknu a vidím jak to má být . Moc se mi kurz líbí , dobře zpracovaný. Důkaz je,že se hlásím do dalšího. "
Hana
"Určitě běž do toho. Verunka je skvělá lektorka a provede tě kurzem, s lehkostí. Najednou už se nemusíš bát nití, a co by kdyby, vše vysvětlí buď na videu, nebo na živém vysílání. Já ji děkuji, že si na nás udělala čas, a zatáhla nás do tajů a krásy tkaní. Jak se říká, ,,koho jednou přitáhnou nítě, toho už nepustí." A tak jako relax, krasný koníček, nebo velký kůň, určitě budeš taky nadšená,když si vyrobíš svůj první tkaný výrobek. 🧶🍀💟"
Alena

Jaké výrobky tě v kurzu čekají?

V následující galerii jsou fotky výrobků kurzistek :-). Povedly se jim, viď?

Nitě se vinou mým životem už od dětství a tkám a háčkuju už deset let pod značkou Tkanee. Největší radost mám z toho, když někoho přivedu ke tkaní a vidím, že ho to chytne, baví ho to a jak je překvapený z toho, že tkaní vlastně není těžké.
 
Pod mýma rukama vznikají šátky na nošení dětí, deky, peleríny, šály, šátky, čepice, přehozy, svetry…
 
V pracovně se většinou nemůžu ani hnout, protože se v ní mačkám s polu s dvanácti různě velkými a složitými stavy a rámečky nejrůznějších velikostí a krabicemi plnými příze. 
 
Sama jsem začínala s listovými stavy, ale až zpětně jsem zjistila, že pro začátek na vyzkoušení stačí knížka nebo rámeček a každý den mě překvapuje na čem všem se vlastně dá tkát. 
 
Tkát může opravdu každý, i ty.
 
 
Těším se na tebe.
Tvoje    

Veronika

.