Získej jistotu v přípravě svého tkalcovského stavu pro tkaní a tvorbě vlastních tkanin!

Praktické základy tkaní

2. 4. 2024 – 11. 6. 2024

Online tkalcovský kurz, který tě provede samotnými začátky tkaní a připraví tě na jednoduché i složité projekty. Osvojíš si léty osvědčené postupy a pohodlný tlustý kobereček k posteli, stejně jako jemný hedvábný šál o tisíci nitích už pro tebe budou hračka.

 

Co kdyby sis mohla utkat látku přesně podle svých představ?
Vybrat si vzor, materiál a z nití si vytvořili přesně to, co máš ráda?

Od nitě k tkanině

Kurz obsáhne celé tkaní – od plánování, čtení schémat, přes snování, navíjení, tkaní až po dokončovací práce. A budeš taky tkát.

Na čem budeš tkát

Kurz se věnuje tkaní na vícelistých stavech. Pro videa bude použitý čtyřlistý stav, ale principy a základy jsou společné všem.

Máš Stav s pevným listem

Kurz je vhodný i pro stav s pevným listem – vybavení, plánování, snování, tkaní struktur si procvičíš na projektech pro tento stav.

Tempo
kurzu

Kurz bude probíhat tři měsíce, ale videa zůstanou dostupná rok. Jednotlivé bloky na sebe navazují, stihneš je projít a nic tě nezahltí.

"Moje ideální metoda učení je spojení sledování podrobného videa s praxí, tzn. nejlépe hned dělat totéž, co vidím. Výhodou pro mne tedy je, že se mohu k jednotlivým ukázkám vracet."

Libuše

Co si v kurzu utkáš?

už není třeba si každou informaci hledat sám

Co nás společně čeká?

Jednoduchý podšálek i složitý šál mají mnoho společného. 

A tyto základy společně podrobně probereme, aby tě už žádný projekt nezaskočil.

Video návody

V jasných krátkých videonávodech se nikdy neztratíš. Můžeš se k nim kopakovaně vracet a zastavit si je uprostřed práce.

Společné projekty

V kurzu nás čekají tři hlavní projekty, na kterých si základy vyzkoušíš a osvojíš. Utkáš si podkafíčka, utěrky / prostírání a šál / běhoun.

Seznámení s vybavením

Už na začátku kurzu vás budou čekat videa s popisy jednotlivých kusů vybavení, které jsou ke tkaní potřeba (ať už pro začátek a nebo později)

Facebooková skupina

V této skupině se budeme navzájem podporovat a budu zde odpovídat na dotazy, které se v průběhu práce vyskytnou.

Setkání na Zoomu

Na živých setkáních na Zoomu dostaneš odpověď na své otázky, podporu a povzbuzení. Můžeš se také inspirovat zkušenostmi ostatních.

Tkalcovská schémata

Pochopíš čtení schémat i to, jak je přenášet na stav a tkát podle nich. Zjistíš, jak pořadím použitých listů ovlivníš výsledný vzor.

Časový harmonogram kurzu

PRVNÍ KAPITOLA

Čeká vás zahájení kurzu a základní videa o procesu tkaní, materiálech, vybavení, typech stavů, výpočtech spotřeby materiálu, čtení vzorů.

dRUHÁ KAPITOLA

V dubnu se také naučíte, jak probíhá snování, navíjení osnovy na stav, provlékání nitěnek, vypínání osnovy. Dostaneme se také konečně k tkaní prvního projektu a opravám případných chyb na stavu i po odstřižení tkaniny.

TŘETÍ KAPITOLA

V květnu nás čekají prostírání nebo ručníky a zkoušení kepru. Podíváme se také, na co si dávat pozor u velkých projektů z drobných nití.

ČTVRTÁ KAPITOLA

Na konci května se podíváme na společný nejsložitější projekt - šál a nebo běhoun na sváteční tabuli.

stav s pevným listem

Základní principy platí i pro stav s úevným listem stejně jako pro listové stavy. Tkaní na stavu s pevným listem bude mít svou vlastní kapitolu a projekty.

Vzory a projekty, překvapení

V kurzu budou k dispozici základní běžné tkalcovské vzory stejně jako mé vlastní. Pokud budete chtít pracovat na něčem svém, také vám v rámci časových možností kurzu pomůžu.

Co o kurzu říkají absolventi?

"Pro mně jsou tato videa skvělá; ušetří spoustu času s vyhledáváním informací na youtube a navrch jsou česky, tak jim rozumím. Dá se k nim vracet, takže nad očekávání je to lepší, než prezenční kurz."
Martina
"Do kurzu jsem se prihlasila, abych si ujasnila a doplnila zaklady, neco uz jsem pred tim tkala, ale jsem realne uplny zacatecnik. Kurz je srozumitelny, dobre pochopitelny a moznost se ptat kdykoliv je k nezaplaceni. Pokud se do tkani chcete vrhnout, tohle je super cesta bez neustaleho hledani prevazne v zahranicnich zdrojich."
Jana
"S kurzom som nadmieru spokojná. Hoci je online, čo veľmi nemusím, je perfektný, s osobným prístupom lektorky, ktorá sa počas živej časti kurzu o nás starala tak, že sa skoro strácalo online prostredie. Zároveň je táto forma výborná pre opakovanie, keď po čase zabudneme na nejaký postup, môžeme si video s návodom pozrieť znova. Na začiatku kurzu som vedela tkať plátno, dávať si pozor na okraje a vytkávať do plátna jednoduché vzory. Na konci kurzu majú mojej tkaniny úplne iný rozmer, štruktúru, okraje sú ešte krajšie, tkanie je ľahšie, rýchlejšie, radostnejšie. Odporúčam tento kurz každému, kto si praje osvojiť si zručnosť tkania a dozvedieť sa o technológii tkania. Teória s praxou sú v kurze v rovnováhe, profesionálne a ľudsky zároveň vysvetlené aj zložité časti témy. "
Ivana
"Kurz je veľmi vydarený. Videá sú názorné, zrozumiteľné a kvalitné. Sú tu aj živé stretnutia, kde je možné každý "nevyriešiteľný" problém vyriešiť. Otázku je možné zadať pred živým vysielaním, takže Veronika sa môže na ňu pripraviť. Aj s obyčajným RH stavom sa dajú vytvoriť krásne dielka. "
Věra
"Tkaní není složité, pokud jsou postupy dobře vysvětlené. Velice oceňuji informační hodnotu videí - vše dává smysl, zapadá do sebe"
Lucia
"Kurz naplnil moje očekávání, je opravdu skvěle prakticky a názorně zaměřený. Verčina podpora je úžasná. Už chvilku tkám, ale kurz mi rozšířil obzory, zdokonalil mé vědomosti i praktické dovednosti o tkaní, byl prostě super."
Markéta
"Posunula jsem se od plátna výš., je dobré vědět o typech stavů, jak na ně napnout osnovu, a co do ní dát. Jak tkát, hlídat si okraje a co s tím po sundání. Další plus je, že poradíš kde si objednat přízi a vybavení se slevou "
Šárka
"Kurz je spracovaný na profesionálnej úrovni, do detailov. Zvládne sa v pohode z domu"
Maria
"Nevedela som tkať vôbec som nevedela ako vzniká plátno a tkanina vedela som len hrubé koberčeky ale toto ma veľmi lákalo . Veronika je skvelá učiteľka všetko má nahrané na videách a aj keď niečo som nerozumela vedela sa k tomu vrátiť hocikedy . Som šťastná ze som padla do jej rúk. "
Olga
"Videa jsou dobře natočená, zvuk i obraz je kvalitní, všechno je potom jasné a srozumitelné. Bonusem jsou poznatky z praxe, které pomáhají vyvarovat se chyb a nebo chyby opravit. "
Lenka
"Kurz doporučuji každému, kdo má chuť učit se starým řemeslům v novém pojetí. Kurz je velice návodně připravený a Veronika ho vede s láskou a zájmem, to je pro mě velice důležité. Nadšení druhého je nakažlivé a to se právě tady v kurzu děje. Před vstupem do kurzu jsem už měla dobré základy z rekvalifikačního kurzu pro tkadleny, ale i přesto jsem se se naučila dalším trikům a dovednostem. Videa jsou moc dobře natočená a těším mě, že se k nim můžu vracet, kdykoli něco pozapomenu, nebo si chci zopakovat. "
Dita
"Do kurzu jsem vstupovala už s určitou zkušeností tkaní na rámu z předchozích Veroničiných kurzů. Věděla jsem tak něco o technice a názvosloví i o tom, jak Veronika učí a že to jde i online. Tkaní na stavu, snování, zavádění osnovy, vzorování..., to vše bylo pro mě ale úplně nové a měla jsem ze svého čtyřlistého stavu trochu respekt. Díky Veronice, jejím názorným videím, skvělým zkušenostem a trpělivé podpoře jsem vše během pár týdnů zvládla a utkala své první krásné látky. Ráda bych zdůraznila, že Veronika je nejen talentovaná tkadlena, ale i naprosto profesionální lektorka."
Zdenka
"Kurz je velmi obsáhlý, podrobně a logicky vedený. Názorná videa jsou krásně a srozumitelně natočená. Zároveň oceňuji podporu v průběhu celého kurzu, žádná otázka nezůstane bez odpovědi !😊 👌 Domnívám se, že kurz obohatí nejen začátečníky, ale i zkušenější tkadleny. V neposlední řadě musím zmínit přátelskou a motivační atmosféru celého kurzu!."
Libuše

Jeden obrázek má cenu tisíce slov

Absolventské práce. Povedly se jim, viď?

Co v kurzu holkám nejvíce pomáhalo?

"Videá, návody, schémy, a hlavne možnosť kedykoľvek sa k téme vrátiť."
Mária
"Najviac mi pomáha jej podpora lebo pri akejkoľvek maličkosti, vždy ti pomôže hocikedy rada "
Olga
"to že môžem robiť svojim tempom, vrátiť sa k videám a spýtať sa, ak niečomu nerozumiem, prečítať si, aké problémy majú druhí a ako ich riešia"
Mira
"Moje ideální metoda učení je spojení sledování podrobného videa s praxí, tzn. nejlépe hned dělat totéž, co vidím. Výhodou pro mne tedy je, že se mohu k jednotlivým ukázkám vracet."
Libuše
"Obecně se mi lépe pracuje s textem (vysvětlení, popis) s ilustračními obrázky, videa nebývají mojí první volbou, ale v tomhle kurzu jsem videím asi přišla na chuť. Člověk si je pustí jednou, aby se podíval, podruhé, aby si to zapamatoval, potřetí, aby zkontroloval, že to dělá správně. Co mi nejvíc pomáhá? Názorná ukázka a opakování."
Zdenka
"Najviac mi pomáha, že si môžem videá pozrieť niekoľkokrát aj s časovým rozozstupom, keď napríklad za mesiac zabudnem, ako sa robí lem a podobne. "
Ivana
"To, že vím, kam se můžu podívat, abych zjistila, co zrovna nevím. Mám ráda kombinaci čtených materiálů a videa."
Markéta
"Tvoje osobnost, Veru. Tvoje živé vstupy, videa. To že tam za obrazovkou jsi. Jako bys byla v obýváku :-). Vždycky mě dokážeš tak pozitivně naladit....že tkám a tkám."
Hana
"Názornost videí, možnost vracet se k nim, dovysvětlení, je-li třeba, a podpora lektorky ;-)"
Zdenka
"Moznost se kdykoliv ptat a dostat odpoved, ziskavat i negativni zkusenosti, chybama se clovek uci a je fajn vedet o tech dajsich moznych chybach drive, nez k nim dojdu a poucit se drive, nez bych jimi mohla neco pokazit."
Jana
"komentovaná videa, co ucho nepobere oko vidí a naopak, "
Ivana
mám pro tebe překvapení!

Pro všechny, kdo kurz zakoupí do úterý 26. března 2024, 22.00 ZDARMA následující bonusy:

následující bonusy

Kreativní bonusy

Zamiluj se do tkaní!

Záznam celého minikurzu - veškerá videa i záznamy setkání. Hromada inspirace a podkladů s přístupem na celý rok.

Kapsička z ručně tkané látky

Jaké by to byly ručně tkané dárky bez krásné visačky. Návod na tyto vyšívané si Kapsičku z ručně tkané látky si ušiješ pod vedením Báry Mikuláškové.

Předení na vřetánku

Základy předení na vřetánku vám představí Eva Vobrová z www.dobrodej.cz - a už si budes svou přízi moci vyrábět i sama 🙂​

Sleva 5% na celý sortiment

Sleva 5% na celý sortiment e-shopu s tkalcovským a přadláckým vybavením, přízemi a dalším kreativním materiálem dobrodej.cz.

Vybíráme stav

Je dobré mít pořádný přehled! Může se stát, že ještě nemáš stav a nebo že zatoužíš jednou po jiném. Na dvouapůlhovinovém webináři se dozvíš detailně jak který typ stavu funguje a podle čeho se rozhodovat. Dostaneš také veškeré podklady v PDF.

Kouzlíme se dvěma listy

Máš jen dvoulistý stav a myslíš, že tvůj stav zvládne utkat jen plátno, proužky a kostičky? Nene, je toho o mnoho více. A většina těchto fíglů jde použít i pro stav s pevným listem 🙂

PDF Tkalcovský slovníček

PDF k vytištění s více než stovkou tkalcovkých termínů jednoduše vysvětlenou, které si můžeš vytisknout a mít jej po ruce při práce.

Bonusy pro pohodlí a zdraví

1) Bonusy zkušené masérky

Tipy a triky zkušené masérky na to, jak zařídit, aby si tvoje tělo u ručních prací lebedilo stejně jako tvoje hlava ti představí Michaela Kuchovská z www.mikuela.cz

 

Tipy pro větší pohodlí u ručních prací

Jak si nevědomky polohou svého těla neubližovat a pohodlně vyrábět.

Bankování v domácím prostředí

Jak si můžete doma ulevit od bolesti pomocí baněk. 

Masáž rukou

Jak ulevit svým rukám příjemnou masáží.

1) Bonusy lektorky zdravotního tělocviku

Lektorka zdravého tělocviku Pavla Šajnerová vám poradí jakými cviky pomůžete svým rukám a bedrům namáhaným při ručních pracích.

Uvolněte si ruce a bedra, prosím!

Pro radost (nejen) ze tkaní: online cvičení pro ramena a paže

Váháš? Neboj se, to zvládneme.

Tento 10týdenní důkladný kurz můžeš i se všemi bonusy získat za:

6.370 Kč

Jak dlouho se ještě můžeš přihlásit?

  • 00Dní
  • 00Hodin
  • 00Minut
  • 00sekund

Možná máš ještě otázky:

Na kurz je potřeba stav, člunek nebo tkací jehla a ideálně nějaké snovadlo. Potom také samozřejmě příze, ze kterých budeme tkát.

Ano budete. Videa budou krátká a označená pořadím, ve kterém je doporučuji sledovat. Budete se tak moci kurzu věnovat svým vlastním tempem. Jednou za měsíc se také potkáme na Zoomu, kde můžeme probrat, jak se vám zrovna daří.

V kurzu sice probíráme i úplné základy, děláme to ale detailně a s ohledem na to, že lze tkát i velmi dlouhé osnovy o mnoha drobných nitích. Pokud vás kurz láká, určitě bych jej doporučila.

Ano. V projektech z kurzu tenké nitě nepoužíváme, ale budeme vše probírat s důrazem na osvojení návyků a základů, které potom při obsáhlejších osnovách určitě využijete. 

Podklady budou dostupné rok – do 2. dubna 2025.

Pokud vám nebude něco jasné, můžete se zeptat ve facebookové skupině, kde vám co nejdříve dopovím – textem a nebo třeba objasňujícím videem. Jednou měsíčně se budeme také setkávat na společných hovorech přes Zoom a tam probereme, jak se vám daří.

Ano, kurz jde platit i na splátky. Tuto variantu si stačí vybrat v objednacím formuláři a co měsíc přijde další faktura.

Ano, kurz je možné platit v eurech. Objednávejte z tohoto formuláře.

Základní principy tkaní jsou stejné u podlahových i stolních stavů, jenom ovládání je jiné. Rozdíly mezi těmito stavy v kurzu probereme taky. Včetně přípravy osnovy pro podlahový stav.

Pokud máte pouze dvoulistý stav, nepůjde si tak moc hrát se vzory, jako u vícelistých stavů. Základy ovládání stavů jsou ale obdobné (s výjimkou stavu s pevným listem, ten se ovládá trochu jinak a pro ten tento kurz není určený)

Pokud vás pročtení stránky od touhy tkát neodradilo, nemusíte se bát. Vše budeme probírat názorně od začátku, takže se do tkaní budete moci ponořit postupně.

Pokud vás ke kurzu zajímá cokoliv dalšícho, co jsem zde ještě nezmínila, podívekte se do skupiny Tkanee adventures – dobrodružství z nití, napište mi na profil Tkanee a nebo na email tkanee@tkanee.cz

Bavlna je pevný a lehce dostupný materiál. Nebude vám proto tak líto, pokud se výrobek zkazí. Je vhodná na užitkové předměty, protože se snadno pere.

Je tu ale i další praktický důvod – bavlna nepruží a proto je s ní třeba tkát pečlivěji než s vlnou a jinými pružnými mamteriály. Véce se tak naučíte.

Ještě váháš? Toto ti vzkazují absolventky

Nitě se vinou mým životem už od dětství a tkám a háčkuju už deset let pod značkou Tkanee. Největší radost mám z toho, když někoho přivedu ke tkaní a vidím, že ho to chytne, baví ho to a jak je překvapený z toho, že tkaní vlastně není těžké.
 
Pod mýma rukama vznikají šátky na nošení dětí, deky, peleríny, šály, šátky, čepice, přehozy, svetry…
 
V pracovně se většinou nemůžu ani hnout, protože se v ní mačkám s polu s dvanácti různě velkými a složitými stavy a rámečky nejrůznějších velikostí a krabicemi plnými příze. 
 
 
Tkát může opravdu každý, i ty.
 
 
Těším se na tebe.
Tvoje    

Veronika

.